Anna Benešová

Anna Benešová

,,To mám jako psovi/kočce čistit zuby?” – dentální hygiena jako základ zdraví 

,,Čistit našemu psovi a kočce zuby? Jak to myslíte? Vždyť je to pes/kočka!” 

Jakkoli absurdní se tento požadavek ze strany veterinářů zdá, je pro něj opodstatněný důvod. Dentální hygiena je polovina celkového zdraví, kde jsou zdravé zoubky a dutina ústní, tam je o mnoho méně celkových interních problémů organismu. 

Když jsem nastoupila studium veterinární univerzity, hned v prvním ročníku jsem se tomu sama podivila. Ano našemu pejskovi páchlo z tlamy, ale když jsem byla malá, bralo se to, jako že je to normální, vždyť je to přeci pes, těm smrdí z tlamy… 

Pracoviště, kam jsme s našimi pejsky docházeli nám nikdy neřeklo, že náš pejsek má problém a měli bychom řešit jeho zoubky. Řešení a možnosti hygieny dutiny ústní u psů a koček je možná na několika úrovních, ale nám nebyla vysvětlena a nabídnuta žádná. 

Stomatologie u psů a koček je ještě v plenkách a je to velmi mladý a nezažitý obor, takže rozumím překvapení všech majitelů těchto úžasných čtyřnohých stvoření. Pokud si to ale přirovnáte k lidem a důležitosti dentální hygieny u lidí, nejste s touto představou tak daleko od toho, jak by to mělo probíhat u zvířat. 

Ohledně dentální hygieny bych se mohla rozepsat na celou knihu, ale dnes zmíním pouze základní nutnost a střípek v péči o tlaminky našich parťáků.  

Mechanické čistění zubů zubním kartáčkem minimálně 1x denně je nezbytné! 

Jak již znáte u lidí, pravidelné odstraňování zubního plaku a ochrana měkkých tkání v dutině ústní před bakteriemi a jejich působky je nezbytné pro zachování zdraví dutiny ústní u psů a koček. Není to jinak ani u lidí – mechanická očista ZUBNÍM KARTÁČKEM je základ a to nejúčinnější řešení, vše ostatní jsou jen doplňky a bonusy. O doplňcích ve formě žvýkacích tyčinek a dalších se rozepíši v jiném článku. 

Proč ale 1x denně? Nestačí to 1x týdně? 

Zubní plak je tvořen směsí zbytků potravy a bakterií. Minerály ze slin, které jsou v dutině ústní přirozenou součástí se již druhý den od odstranění zubního plaku začínají do nového zubního plaku ukládat a mění zubní plak na zubní kámen. Tento již není možné obyčejnou mechanickou očistou zubním kartáčkem doma odstranit a je potřeba toto řešit s veterinárním stomatologem a odbornou dentální hygienou – to rozebereme ale také až v jiném článku. 

Proč to mám ale najednou řešit, když se to u psů a koček nikdy neřešilo? 

Zdraví dutiny ústní i u psů a koček je polovina interního zdraví organismu. Věděli jste, že bakterie ze zubního plaku či kamene se dostávaní ze zanícených dásní do krevního oběhu a mohou se Vám usadit na srdečních chlopních, v ledvinách či v játrech? Nedodržováním pravidelné dentální očisty způsobujete poškození těchto orgánů a zkracujete tím svému parťákovi život. 

Skutečnost, že se nikdy neřešila dentální hygiena u psů a koček neznamená, že jim to nevadilo a že neměli díky tomu zdravotní problémy a kratší život. Důležité je také podívat se na skutečnost, že my naše čtyřnohé parťáky stále více přešlechťujeme a přirozená schopnost očisty zubů u nich se snižuje a šlechtíme jedince, kteří mají genetické predispozice k velmi rychlému rozvoji patologií v dutině ústní. 

Rozumím rozčarování, které nad touto problematikou můžete mít, avšak pokud chcete zachovat kvalitu života Vašeho miláčka je toto nezbytné a důležité dodržovat.  

Já osobně se svojí fenečkou chodím každý rok na profesionální dentální hygienu a doma se snažím dodržovat mechanickou očistu zubním kartáčkem a speciální zubní pastou pro pejsky – samozřejmě nejsem dokonalá a také to nedodržuji každý den. 

Ohledně důslednosti v čistění zubním kartáčkem každý den si musí člověk také uvědomit, jaké plemeno psa či kočky má a jak vypadají zoubky jeho parťáka. Já mám doma kříženku a ridgebačku a obě to jsou velká plemena, velká plemena psů mají přirozeně většinou kvalitnější a odolnější zuby a zubní kámen se netvoří tak rychle a nenadělá tolik škody vlivem působení na okolní měkké tkáně zubu. 

Máte-li doma malé plemeno pejska zbystřete, malá plemena psů mají totiž geneticky často velmi špatné zuby a působení zubního kamene nadělá velkou paseku a často jsou v polovině svého života vlivem parodontitidy bez poloviny zubů v tlamě – zde bych opravdu byla důsledná a čistila každý den, žádné lajdáctví! 

A jak je to tedy u koček? 

Kočky jsou kapitola sama o sobě a je to zde hodně individuální. Často se setkávám se špatnými zoubky u britské modré kočky, ale ani křížená evropská krátkosrstá kočka nemusí být odolnější. U koček je to jedinec od jedince a je dobré se v mladém věku kočky zajímat a informovat u veterinárního stomatologa, jak nejlépe zachovat své kočičce zdraví dutiny ústní. 

Jestli jste dočetli až sem, je vidět, že své zvířátko máte rádi a zajímáte se o jeho zdraví a to mě velmi těší. Na téma dentálního zdraví budu tvořit další články a budu Vás udržovat informované. Pokud byste chtěli individuální konzultaci ohledně stomatologie, neváhejte se na mě obrátit na info@veterinardoma.cz a můžeme to spolu probrat. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *