Krásný letní podvečer na procházce s naší borderkolií, vše probíhá jako vždy, běhá, nosí aporty a užívá si plnými doušky podzim života. Není ještě úplně stará, je jí teprve 10 let a má se čile k světu, člověk by jí tolik let ani neřekl.
Po procházce následuje kvalitní večeře při jejíž přípravě naší Bessynce tečou sliny až na zem. Plná apetitu sní večeři a pak v klidu usne na svém místečku. Ráno ji najdeme ležet na boku s těžkým dýcháním tamtéž, nereagující na přivolání a podněty.
Bessynku jsme naložili do auta a rychle jsme jeli na pohotovostní veterinární pracoviště zjistit, co se to sakra děje??!! Vždyť večer byla ještě v pořádku. Na klinice zjistili, že má úplně bílé sliznice, že musí někde krvácet. Rychle ji tedy vzali na ultrasonografické vyšetření bříška a řekli nám tu příšernou zprávu.
,,Pravděpodobně zhoubný nádor na slezině”, který praskl. Často se prý stává, že s tím pejsek žije nějakou dobu, aniž by měl nějaké příznaky a když pak nádor na slezině praskne, vykrvácí do břicha. Operace prý není doporučená, protože vlivem rozesetí zhoubných nádorových buněk po zbytku těla zvířete zvíře prý brzy po operaci stejně umírá.
Toto je příběh jednoho z mých mnoha pacientů, který mi přišel na pohotovost a bohužel se musel nechat uspat, protože šance na záchranu v takovém případě je téměř nulová a majitelé nechtěli pejska trápit operací, když jsou vyhlídky na další život takto nízké.
Proč se na to nepřišlo dřív?
Smyslem preventivních vyšetření a každoroční vakcinace není jen ochrana zvířete před 5 různými onemocněními, co vakcína obsahuje. Při každoroční vakcinaci a klinickém vyšetření, které by mělo být samozřejmostí před aplikací injekce se zjišťuje celkové zdraví a pohoda zvířete.
Klinické vyšetření nám může hodně napovědět a naším úkolem jako veterinářů je Vám doporučit mimo vakcinaci i preventivní odběry krve a případně důkladné sonografické vyšetření dutiny břišní, u starších pacientů je doporučený i rentgen hrudníku.
V tomto příběhu se stalo to, že na slezině byl nález, vzhledově vypadal s velkou pravděpodobností na velmi zhoubný nádor tzv. hemangiosarkom, který se dá řešit, pokud se řeší prevetivně a včas odebráním sleziny – slezina je jediný orgán v těle, který se dá celý odoperovat bez ovlivnění životaschopnosti zvířete.
Řešení a léčba tohoto nálezu spočívá ve včasném odhalení útvaru a případném odstranění sleziny, než tento útvar praskne a roznese po celém těle zhoubné nádorové buňky. Když se tento stav operuje až po prasknutí tohoto nádoru, statisticky zvířeti prodloužíme život v rámci několika týdnů.
V čem je ale háček?
Tento útvar většinou zvířeti nijak nevadí dokud je celistvý a příznaky toho, že ho Váš pejsek má neuvidíte, protože dokud nepraskne, často pejsek žádné příznaky nemá.
Co Vám chci tedy těmito detaily o tomto případu sdělit?
V tomto případě a i v mnoha dalších, o kterých budu brzy psát v dalších článcích má smysl a je na místě minimálně každoroční PREVENCE ve formě výše zmíněných vyšetření krevního obrazu, ultrasonografie břicha, případně rentgenu hrudníku. Kdyby se totiž v tomto případě preventivně dělalo sono bříška pravidelně, je velká šance, že by se odhalil útvar a dalo by se včas zasáhnout odstraněním sleziny a pejsek by tady mohl být mnohem déle.
Chcete vědět, jak zasáhnout v případě akutních případů a pomoci svému zvířátku než se dostanete na veterinu a zda na veterinu vůbec jet? ZDE najdete příručku první pomoci pro pejsky a kočičky.
Proč je potřeba tolik vyšetření?
Každé z těchto vyšetření nám mohou napovědět a odhalit problém na jiné úrovni a dají nám kousek do skládačky o celkovém obrazu zdraví tělíčka Vašeho chlupáče. Rozhodně netvrdím, že nám kombinace těchto vyšetření řekne vše, ale může napovědět a případně se po nich může naplánovat nějaké další hlubší specializované vyšetření.
Smysl článku jsem již nakousla, ale pro jistotu ho jasněji popíšu zde. Tímto článkem chci sdělit, že nemá smysl se spoléhat na příznaky chování a zdraví Vašeho zvířete, zvířata jsou tvrďáci a často Vám bolest nebo diskomfort nedají jasně najevo.
Já osobně svým zvířatům každoročně dělám krevní obraz a i další vyšetření a už jsem nějaké nálezy u nich měla a mohla jsem je řešit včas a preventivně, než se stal nějaký průšvih.
Moje fenečka měla náhodou také nález na slezině, naštěstí to byl pouze nezhoubný útvar, který se ve vyšším věku běžně vyskytuje, já ale nechtěla nic riskovat, moje holčička je bez sleziny a vede se jí moc dobře, bez toho, aniž bychom se obě musely bát nejhoršího.
Stačí tedy jen jedna návštěva ročně v rámci vakcinace?
Pokud máte veterinární pracoviště, které je schopno Vás objednat na tato vyšetření a vakcinaci zároveň pak ano, ale často je potřeba si na tato vyšetření rezervovat speciální termín a speciálně požádat o preventivní komplexní vyšetření – krevní obraz, sonografické vyšetření, rentgeny, někdy je potřeba i kardiologické vyšetření.
Velká část těchto vyšetření se sestavuje cíleně veterinárním lékařem dle nálezů při klinickém vyšetření u Vašeho zvířátka – tzn. ne každé zvíře potřebuje každý rok kardiologické vyšetření, mladá zvířata často nepotřebují rentgen hrudníku. U seniorů bych ale s klidným svědomím dělala každoročně kombinaci všech těchto vyšetření.
Zní to jako banalita, ale i preventivní vyšetření mají svá úskalí v podobě kvality provedených vyšetření – na sonografické vyšetření často potřebujete někoho, kdo umí toto vyšetření udělat kvalitně, na kardiologické vyšetření taktéž. Určitě se tedy informujte na svém pracovišti a neváhejte si nechat doporučit nějakého specialistu v oboru.
Základní informace o preventivních úkonech a jak si vybrat zvíře než si ho pořídíte najdete v e-booku zdarma ke stažení ZDE.
,,Mám svého veterináře a nikam jinam nepůjdu.”
Znám i mnoho argumentů v podobě loajality ke svému ,,obvodnímu” veterináři. Naprosto chápu Váš pohled a vztah a důvěru mezi Vámi a Vaším veterinářem, ale každý soudný a kvalitní veterinář Vám sám určitě doporučí některá vyšetření absolvovat jinde u specialisty, protože ne každý veterinář umí každý obor medicíny.
Neváhejte si nechat svým veterinářem doporučit někoho, komu on věří a ví, že tento kolega udělá vyšetření na kvalitní úrovni, pro Vaše zvířátko a jeho zdraví je návštěva specialisty to nejlepší možné řešení a nelze se spoléhat vždy jen na jednoho lékaře.
Přirovnám Vám to k humánní medicíně, každý máme svého obvodního lékaře, zubaře, gynekologa, ortopeda a podobně, pohotovostní případy necháváme na nemocniční zařízení. Chtěli byste, aby ve všech těchto oborech byl jeden a ten samý člověk? Kapacitně není možné, aby uměl každý obor tento lékař na takové úrovni, jako když se každý lékař zvlášť věnuje svému oboru a pouze tomu.
Když si přirovnáte úroveň znalostí jednotlivých oborů medicíny a jednotlivých humánních lékařů k veterinární medicíně, spoléhali byste po tomto přirovnání od teď stále jen na jednoho veterináře nebo si necháte doporučit specialistu v oboru?
Máte další otázky ohledně prevetivních vyšetření Vašeho zvířátka?
Neváhejte se na mě obrátit na email info@veterinardoma.cz.
S pozdravem,
Anna B.
Jsem veterinární lékařka a propojuji svět zvířecí pohody a zdraví se světem jejich majitelů. Baví mě vzdělávat lidi formou přehledných, kvalitních informací, empatickou a trpělivou komunikací.
Touto cestou se snažím naučit majitele psů a koček, jak udržet jejich čtyřnohé přátele v co nejlepší kondici a zajistit jim dlouhý a šťastný společný život.
Více o mně s můžete přečíst v mém příběhu.