Anna Benešová

Anna Benešová

Rozdíly mezi veterinárními pracovišti či péčí v domácím prostředí klienta… 

Toto téma se zdá jako nezajímavé či že možná není pro vás. Věřte nebo ne každý, byť podvědomě, toto téma velmi řeší a to z několika perspektiv. 

Vždy záleží, jakou péči pro svého parťáka chcete a jaké máte mobilní či finanční možnosti a zda zvládáte první pomoc. Také záleží na zvířeti samotném, jak veterinární péči snáší a jaké je to plemeno, některá plemena mají více problémů a vyžadují častější či komplikovanější veterinární zásahy, ale o tom jindy. 

Mnohokrát jsem se setkala a stále se setkávám s názorem ,,tam nepůjdu, tam to mají moc drahé”. Často majitelé neřeší jiný pohled na veterinární péči, než je finanční stránka, ale je důležité si uvědomit, že na každém pracovišti nedostanu stejnou péči a nemají ani stejné přístrojové vybavení. 

Některá pracoviště nabízejí spíše ,,obvodní” a základní medicínu a na složitější zásahy a léčbu nemají technické a někdy i znalostní vybavení. Velké kliniky jsou často napadány pro jejich finanční náročnost, ale tyto velké kliniky mají mnohonásobně vyšší náklady na provoz, protože mívají delší pracovní dobu, přístrojové vybavení mají kvalitnější či obsáhlejší a vedou často i hospitalizaci a non-stop provoz, který je náročný na počet zaměstnanců. 

Jaký mám tedy pohled na věc já? 

Sama mám zkušenosti v oblasti veterinární medicíny s prací na non-stop pohotovostním pracovišti, z malé ordinace na malém městě a nyní jezdím klientům do jejich domovů. Když si péči o zvířátka přirovnáme k humánní medicíně, my lidé máme také svého obvodního lékaře (či rodinného, co nám dojíždí domů), dále máme zubaře, gynekology, ortopedy, neurology a mnoho dalších specialistů na různé obory. 

Ve veterinární medicíně je to stejné, alespoň ve většině případů nebo by to tak mělo být a takto to funguje nejlépe. Nejlepší, co můžete pro své zvířátko udělat, je dohodnout se se svým ,,obvodním” veterinářem a když potřebuje specializovanou péči a terapii, zajet za erudovaným specialistou a nepožadovat toto po svém ,,obvoďákovi”. 

V čem je tedy kámen úrazu? 

Žádný veterinář ani humánní lékař neumí vše z každého oboru, proto se často zaměřujeme na nějaký obor medicíny, ve kterém vynikáme a na ostatní obory využíváme znalostí a péče ostatních kolegů. Z tohoto důvodu existují takzvaná referenční pracoviště, která se zaměřují na vážnější případy a mají na to opravdu ostřílené a zkušené lékaře. 

Opravdu není nejlepší volbou chtít veškerou veterinární péči po jednom veterináři. 

Jak již píši výše, když vám váš veterinář sdělí, že byste měli navštívit jiné pracoviště a objednat se ke kolegovi, který se na daný obor zaměřuje, je dobré ho poslechnout. Když se budete snažit si vynutit péči v nějaké zapeklitější problematice od veterináře, který se tomuto oboru nevěnuje, nikdy nedostanete takovou péči, jakou byste si pro svého milovaného parťáka přáli. 

,,To specializované pracoviště je ale moc daleko.“

Žádná dálka není dost velká, aby to nestálo za to, poskytnout našim nejvěrnějším přátelům tu správnou péči. Kdyby šlo mým pejskům o život a žádná klinika v Praze neměla kapacitu mě přijmout, pojedu i do Brna a v nejhorším třeba i do Německa – jsem z Ústeckého kraje. 

A co loajalita? 

Loajalita je krásná věc a rozhodně ji podporuji a sama jako výjezdní veterinář jsem ráda, že lidé využívají mé služby opakovaně a opakovaně si mě volají domů. Mezi námi veterináři by ale vždy měla panovat kolegialita a nejen rivalita a pokud na něco mé přístrojové vybavení nebo znalosti nestačí, mám v kapse vždy seznam kolegů, kteří jsou ve svém oboru kapacity a těm referuji své pacienty na hlubší a specializované vyšetření. 

Dle správných medicínských postupů by vás i každý veterinář, který nemá potřebné vybavení a znalosti měl odeslat na pracoviště, kde tuto kapacitu mají a přenechat léčbu složitějších případů referenčním lékařům a klinikám. 

Máte nějaké další dotazy? 

Neváhejte se mi ozvat přes mé sociální sítě či na email info@veterinardoma.cz 

Věděli jste, že jsem napsala příručku první pomoci pro pejsky a kočičky, abyste měli stále při ruce jasné a přehledné informace, jak svému chlupáči pomoci?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *