Na konci prvního ročníku, když jsem studovala již veterinární medicínu na univerzitě se mi stala nemilá příhoda, která se stane většině z nás, kdo milujeme zvířátka a jsou součástí našeho života.
Zrovna jsem po pětidenním pobytu v Brně a pečlivého učení úspěšně absolvovala zkoušku z anatomie a odpoledne poté obvolávala kamarády a rodinu a sdílela ohromnou radost z tohoto úspěchu, protože to bývá jedna z nejtěžších zkoušek celého medicínského vzdělání. V tom mi ale volá maminka a říká mi ,,Denýsek umřel”……
Nechápala jsem a nevěřila tomu, co mi do telefonu říká. Denýsek byl náš pejsek, kříženec, kterého jsme si pořídili z útulku, můj druhý pejsek v životě a než jsem odjížděla do Brna učit se na zkoušku z anatomie, tak byl v pořádku…
Denýskovi bylo tou dobou 14 let, ale kromě léků na srdce a trochy artrózy se těšil dobrému fungování a neměla jsem ani potuchy o tom, že na tom může být tak špatně. Navíc ten den ráno jsem volala rodičům, že se chystám na zkoušku a nezapomněla jsem se jich zeptat na to, jak se mají naši pejsci, Denýsek to ráno ještě běhal, štěkal a hlídal u branky.
Byl to pro mě naprostý šok, protože to bylo tak nečekané. Okamžitě jsem se sbalila a jela jsem domů, chtěla jsem Denýska ještě vidět, ale tatínek ho pohřbil, než jsem dojela, cesta z Brna mi totiž trvala víc jak 5 hodin a to už by byla tma, když bych dojela, a to by nebylo ideální ho nechávat nepohřbeného.
Vzhledem k tomu, že jsem veterinární lékařka, která jezdí lidem do domácností a eutanazie jsou mým běžným denním chlebem a také proto, že jsem zažila u svých vlastních zvířat náhlé úmrtí, ale i zavolání veterináře domů k provedení eutanazie vím, že je lepší rozhodnout se včas a vyprovodit zvířátko za duhový most cíleně s pomocí léků a šetrně, než čelit takovému šoku a nejistotě z toho, jak asi prožívalo moje zvířátko své poslední minuty či hodiny a navíc samo bez páníčka.
Proč ale píši o náhlém odchodu mého parťáka, když téma tohoto článku mluví o něčem jiném?
Společný jmenovatel výše sepsaného osobního příběhu a důvodu, proč si pořizuji zvíře je ten, že vždy, když si zvířátko pořizujeme počítáme s tím, že pro něj budeme chtít to nejlepší a v tomto se nachází mnoho proměnných, které musíme brát v potaz, když si zvířátko pořizuji.
Mnoho majitelů zvířat si pořizuje zvířátko z estetického důvodu – líbí se nám nějaké plemeno, je roztomilé apod. Druhotný důvod už bývá temperament zvířátka, jeho velikost a další plemenné predispozice a chování zvířátka. Velmi důležité jsou ale většinou ty další důvody a ten úplně první, který většina lidí upřednostňuje je ten podřadný.
Když on je tak roztomilý!
Roztomilost je věc jedna, ale druhá věc je ta, že si pořídíte plemeno zvířete, které se nehodí k vašemu stylu života, nevyhovují tomu plemeni podmínky ve kterých bude žít – teď mám na mysli třeba plemena pejsků, která mají hodně hustou srst a nevydrží být v bytě či naopak, plemena psů, která nemají podsadu a nemohou být v našem podnebí celoročně venku.
Další podmínky mohou být ty, že plemeno může být velmi aktivní a my jsme od rána do večera v práci a nemáme tolik času vybít jeho energii a nebo je na nás pejsek moc velký a my nezvládneme manipulaci s nim.
Mnoho lidí v dnešní době má v oblibě krátkolebá plemena psů i koček – to jsou ti s tím spláclým čumáčkem. Když si tito lidé toto zvíře pořizují neuvědomují si však často fakt, že tato plemena patří mezi plemena nejvíce přešlechtěná a nemocná a budou mít s takovým zvířetem mnoho starostí a komplikací a s veterinární péčí se nedoplatí a společný život s chlupáčem si neužijí v takové radosti, v jaké by si život s ním užít chtěli.
Další problém tohoto může být to, že jsem milovník turistiky a krátkolebá plemena pejsků kvůli ztíženému dýchání prostě a jednoduše aktivní životní styl nezvládají tak dobře, jako plemena psů s klasickou délkou čumáku.
Na toto téma se toho dá napsat a rozebrat mnoho.
Na konkrétní téma tohoto článku a další problematiku výběru zvířete a co obnáší základní péče o něj jsem vytvořila e-book zdarma, který najdete ZDE. Neváhejte si ho stáhnout a pročíst si další důležitá témata a další 4 body, které je nepostradatelné znát při výběru zvířete.
Tento výše zmíněný e-book působí, že je tvořen pouze pro chovatele začátečníky, ale opak je pravdou. Na denní bázi se setkávám s chovateli psů a koček, kteří za život již x zvířat měli a vlastnili a přesto při výběru dalších jejich parťáků v životě a do života dělají mnoho chyb a pak trpí majitelé i ta zvířátka.
Budu ráda za jakoukoli zpětnou vazbu na článek či na e-book a doufám, že vám obojí přinese důležité poznání a zkvalitní život váš i vašich mazlíčků.
Vaše,
Veterinářka Anička
Jsem veterinární lékařka a propojuji svět zvířecí pohody a zdraví se světem jejich majitelů. Baví mě vzdělávat lidi formou přehledných, kvalitních informací, empatickou a trpělivou komunikací.
Touto cestou se snažím naučit majitele psů a koček, jak udržet jejich čtyřnohé přátele v co nejlepší kondici a zajistit jim dlouhý a šťastný společný život.
Více o mně s můžete přečíst v mém příběhu.