Anna Benešová

Anna Benešová

Psí domácnost a miminko. Je to opravdu tak náročné?

Tímto článkem bych vám nyní ráda přiblížila moji maličkost a život, který buduji na osobní úrovni.

S partnerem jsme se hledali až jsme se našli, protože každý jsme miloval a milujeme nadevše naše pejsky, zároveň se v tomto ohledu skvěle doplňujeme, protože já jsem v naší domácnosti ten zachránce nechtěných pejsků z útulků a on je zase z rodiny, kde se chovají pejsci s průkazem původu a je zvyklý na toto prostředí a z toho důvodu ladí i výběr jeho pejska.

Jak už jsem výše nastínila, já mám dva voříšky a partner do našeho vztahu vstupoval s krásnou fenečnou Rhodéského ridgebacka, vhodnou na chov kvalitních a zdravých jedinců. Den se se dnem sešel, spojili jsme síly, jeho touhu po chovatelské stanici, mé znalosti z veterinární sféry a vznikla naše chovatelská stanice Hadari Yao.

Z výše zmíněného chovu vzešlo krásné štěndo samce RR, kterého si dále do chovu budeme nechávat. 

Titulka článku zní ale samozřejmě jinak.

Jak z textu výše vyplývá, máme 4 hafany a zároveň se nám před 8 měsíci narodil nádherný a zdravý syn a péči o něj si moc užíváme. Zároveň si to užíváme oba plnými doušky, protože se s partnerem střídáme v péči 50/50 a oba chodíme na půl úvazku do práce.

Jaké to tedy je zvládat domácnost se 4 pejsky a miminkem?

Určitě nebudu lhát, že je to procházka růžovou zahradou, ale hlavní pointa v tom, že to zvládáme a bez výrazných deficitů v péči je, že známe naprosto skvěle povahu našich pejsků a víme, co si můžeme dovolit a co od nich očekávat vůči našemu maličkému synkovi.

V domácnosti jsme samozřejmě mysleli na to, že musí mít oddělené prostory, malý syn má tedy dětský koutek a pro nejhorší případy učíme naše hafánky na pobyt v kleci, jako na jejich bezpečné místo a pelíšek. Standardně ale spí na gauči, jako správní gaučáci 😀.

S čím nejhorším se ale potýkáme?

Samozřejmě pro primární osobu (maminku miminka) je nejhorší, když štěndo zburcuje celou domácnost ke hře ve večerní čas, kdy už synek usíná nebo spí a probudí ho. Naštěstí je to vždy o tom nalézt systém uspávání, bezpečný prostor pro uštěkaného čivaváka (voříšáka) a venčení štěnda směřovat na podvečerní hodiny, aby bylo dostatčeně unavené ke spánku.

Další nepříjemnou věcí může být dítě a pejskové s miskou žrádla. U nás naštěstí nehrozí konflikt a agrese kvůli misce žrádla, máme dokonale splachovací povahu našich pejsků, ale určitě synka hlídáme i kvůli tomu, aby nevdechl granule a rozhodně žádnou nehodu riskovat nechceme, takže vždy, když pejsky krmíme, malý je u nás v nosítku nebo bezpečně ve svém hracím koutku.

Jaké další nepříjemné věci se mohou dít,
ale nejsou pro syna nebezpečné?

Samozřejmě, že děti milují vodu. Synek se neváhá pokaždé, když proleze okolo psí misky, řádně vykoupat a plácat vodu co nejdál. Někdy se stane, že i převrhne nádobu s vodou a je potopa všude 😀.

Pokud jste majitelé pejsků a dětiček, určitě to znáte a pokud teprve čekáte přírůstek a již máte psí domácnost, je dobré si toto přečíst a vědět, na co myslet a na co si dát pozor, aby bylo všude bezpečno.

Co dalšího hlídáme, ale zatím se nám to nestalo?

Je jistě rozumné, hlídat pejsky před nárazem do dítěte nebo poražením dítěte. Nikdy toto neuhlídáte 100%, ale pokud máte více pejsků, je o to důležitější na toto myslet, zvlášť když se pejsci potom mezi sebou třeba ,,kočkují”.

A co se týče zdraví zvířat a případného rizika pro miminko?

  1. Je žádoucí 2x-4x do roka nechat udělat koprologické vyšetření z trusu vašich pejsků na přítomnost vnitřních parazitů a v případě pozitivního nálezu odčervit odpovídajícími léky.
  2. V sezóně – u nás standardně od března do listopadu – dávat každý měsíc nebo dle účinnosti přípravku spot-on nebo tabletu proti blechám a klíšťatům – toto je opravdu důležité, protože aby mělo vaše několikaměsíční miminko klíště opravdu nechcete.
  3. S výše zmíněným souvisí i prohlížení dítěte i zvířat po každém pobytu v přírodě a odstranění vnějších parazitů, kteří se mohou do vašich miláčků zakousnout.
  4. Pravidelné čištění zubů – olizování dítěte pejsky se určitě nevyhnete, počítejte s tím jako se standardem. Pejskové samozřejmě mohou mít bez řádné péče tlamky pěkně ,,shnilé” a nechutné a proto byste měli minimálně 1x denně čistit pejskovi zoubky odpovídajícím zubním kartáčkem a psí zubní pastou a podstupovat pravidelné ošetření u veterinárního stomatologa. S olizováním nelze s jistotou říci, jestli to vašemu dítěti spíše škodí nebo se trénuje imunita, ale standardně je soužití se zvířaty pro imunitu člověka spíše prospěšné než neprospěšné.

    Velmi ráda v tomto tématu sleduji doktorku Margit Slimákovou – najdete ji na webu Margit.cz, sledování jejích příspěvků je za mě moc užitečné a dle toho si pak můžete udělat vlastní obrázek.

  5. Po vyvenčení hlídat čistotu anální oblasti a případně omývat nebo otírat pejskům zadní partie, aby někde neudělali razítko a vaše dítě v tom potom nelezlo.

  6. Pokud je vaše dítko na zvířata alergické, neházet hned flintu do žita a zkusit zavést zmírňující opatření – například existuje roztok, který se pravidelně vtírá pejskovi do srsti a redukuje tak alergeny z psí srsti.

Za mě jsou to momentálně všechny tipy, které mě napadají, průběžný úklid je nezbytný, ale standardně vaše dítě prostě bude mít psí chlupy všude a nic s tím neuděláte a také je dobré se s tím zbytečně nestresovat.

V případě dalších dotazů ze strany rodičů malých dětí mě neváhejte kontaktovat na níže uvedeném emailu nebo na mých sociálních sítích.

A na závěr jeden velmi pozitivní poznatek z kombinace psí domácnosti s miminkem – nemusíte po miminku uklízet nepořádek způsobený rozhazováním jídla úplně všude, pejskové to uklidí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *